Вадим Гутцайт: «Цим звірствам не може бути виправдання, цим нелюдам не може бути пробачення»

Вадим Гутцайт: «Цим звірствам не може бути виправдання, цим нелюдам не може бути пробачення»

06 квітня 2022 р.
Виступ Міністра молоді та спорту на засіданні Ради Європейського Союзу
Другий день засідання Ради Європейського Союзу з питань освіти, молоді, культури та спорту був присвячений у тому числі питанням молодіжної сфери та впливу російської агресії на українську молодь. 

На запрошення Французького головування у Раді Європейського Союзу 05 квітня 2022 року участь у заході взяв Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт. 

У своєму виступі Міністр окреслив жахливі наслідки війни:

Шановна пані Габріель, дорогі колеги!

Щиро дякую Французькому головуванню у Раді ЄС за можливість сьогодні виступити перед вами у такий важкий для України час.

Ще на початку 2022 року кількість молоді в Україні становила понад 10 мільйонів молодих українців та українок, які навчались, подорожували, працювали, ходили на побачення, закохувались та мріяли, а головне, які самі могли обирати своє майбутнє у вільній демократичній країні.

Все скінчилось в один момент 24 лютого, коли Росія з новою вбивчою силою поширила горе, смерті, вбивства, тортури та руйнування з Криму і частини Донбасу на всю територію України.

Понад 2 мільйони молодих людей стали внутрішньо переміщеними особами та ще близько 2 мільйонів були змушені виїхати за межі країни, а це 40% від загальної кількості молоді в Україні.

Російські війська за сприяння Республіки Білорусь свідомо руйнують цивільну інфраструктуру України.

Станом на сьогодні 17 молодіжних центрів зруйновані, пошкоджені чи окуповані.

Увесь світ облетіли фото та відео звільненого міста Буча, в якому російські військові свідомо вбивали цивільне населення, катували та ґвалтували жінок і неповнолітніх дітей. Жодної військової необхідності в таких знущаннях над цивільним населенням, які коїть росія в Бучі, Маріуполі, Чернігові, Харкові немає. Це справжній геноцид українського народу, геноцид української молоді в серці Європи!

Цим звірствам не може бути виправдання, цим нелюдам не може бути пробачення.

Маємо жахливі цифри: 161 дитина вбита, 264 – поранено від рук російських загарбників. І це лише попередні цифри.

На жаль, ми маємо також інформацію про сотні загиблих та полонених молодіжних активістів та представників молодіжних громадських організацій.

Війна зачепила кожну молоду українку та молодого українця – хтось втратив родичів та близьких, хтось – роботу, хтось – домівку, але ніхто не стоїть осторонь.

Попри такі великі втрати ми віримо в перемогу і щодня її наближаємо. Я щиро пишаюсь нашою свідомою молоддю, яка стала на захист України, на захист прав людини та демократичних цінностей.

У тих регіонах України, де немає активних військових дій, молодіжні центри з перших днів війни переформатували свою роботу. Більшість з них наразі діє як прихистки для біженців, центри збору гуманітарної допомоги, координації волонтерів, підтримки та надання допомоги тим, хто її потребує.

Я хочу подякувати нашим партерам, які підтримують Україну в такий важкий час. Ваші країни прихистили наших громадян, більшість з яких молоді матері з дітьми. Важливо, щоб вони знайшли не лише безпечне місце за кордоном, але щоб їх права були захищені і вони відчували себе частиною суспільства в новій країні, змогли працювати, продовжити навчання та робити свій внесок в розвиток тих громад, де вони знайшли тимчасовий прихисток.

З огляду на це, я звертаюся до вас із проханням вжити заходів щодо підтримки української молоді, яка виїхала до країн ЄС в період війни.

Надзвичайно важливо запровадити:

  • заходи з адаптації молоді до нових умов життя;
  • програми стажування з метою пошуку роботи за професією або швидкої перекваліфікації та навчання новим затребуваним професіям;
  • допомогу молодим матерям з дітьми (дитячі кімнати та програми адаптації дітей);
  • психологічну допомогу та захист від домашнього насильства;
  • програми взаємодії з молоддю громад, щоб молоді українці та українки не відчували себе самотніми в цій страшній війні;
  • програми стажування та підтримки молодіжних працівників.

Окремо хочу наголосити, що в Україні зараз залишилось близько 8 мільйонів молодих людей, з яких 2 мільйони стали внутрішньо переміщеними особами. Велика кількість молодих людей перебуває в місцях ведення бойових дій, багато хто втратив домівки, велика кількість втратили роботу, бізнес та змушені були призупинити навчання. Всі вони потребують окремої уваги та підтримки.

Зараз основна мета Міністерства молоді та спорту України – надати їм необхідну допомогу та підтримку в адаптації до нових реалій життя та роботи в умовах війни.

Ми вже почали працювати з нашими міжнародними партнерами над розробкою програм підтримки молодіжних працівників, молодіжних центрів та реалізації молодіжної роботи в умовах війни. Нам потрібна швидка реакція та підтримка наших міжнародних партнерів і ми не маємо права зволікати, бо кожен день – то втрачені можливості зберегти життя та допомогти молодим людям вижити в цій страшній війні.

У цьому зв’язку, ми будемо вдячні за допомогу, зокрема, щодо:

  • підтримки роботи молодіжних центрів для надання необхідних послуг молоді, у тому числі забезпечення ресурсів на облаштування, ремонт та закупівлю необхідного обладнання;
  • запровадження грантів молодіжним організаціям для підтримки їх діяльності в Українi, а також соціально-культурної адаптації дітей та молоді в країнах їх тимчасового перебування;
  • запровадження програм індивідуальних грантів молодим підприємцям на збереження існуючого бізнесу та відкриття нового;
  • програми підтримки молодіжних працівників та адаптації їх роботи до нових реалій та сучасних потреб молоді.

Я переконаний, що в рамках молодіжного компоненту програми ЄС «Еразмус+» та Європейського Корпусу Солідарності можуть бути враховані ті напрями підтримки для молодих українців, які я щойно озвучив.

Я звертаюсь до пані Єврокомісарки Габріель переглянути пріоритети програм ЄС, які стосуються молоді, зокрема програми EU4Youth, EU4Skills, задля направлення їх роботи на реальні потреби молодих українців. Міністерство молоді та спорту України готове максимально долучитися до такої роботи. Сподіваюся також на підтримку держав-учасниць ЄС у таких змінах підходів Єврокомісії.

В умовах війни на кордонах ЄС ми мусимо діяти швидко та приймати швидкі та максимально спрощені від бюрократичних процедур рішення. Конкурсні процедури та ініціативи, спрямовані на допомогу українській молоді, зараз мають бути максимально спрощені, щоб молодь, яка потерпає від агресії Росії могла отримати допомогу вчасно.

Шановні колеги, друзі!

2022 рік було визначено у Європейському Союзі Європейським роком молоді. Я закликаю наших партнерів зважити на ту жахливу ситуацію з порушенням прав молоді, яку спричинила агресія росії проти України, в рамках проведення заходів, присвячених Європейському року молоді. Від рук російських загарбників вже вбито сотні молодих українців, щодня гинуть діти та молодь, на це не можна не зважати та продовжувати відзначати події, як то було заплановано в мирний час. Я переконаний, що в рамках відзначення Європейського року молоді окрема увага та акцент має бути присвячений допомозі молоді України – прояву солідарності молоді країн ЄС з молоддю України. 2022 рік має бути також роком виключення Російської Федерації зі всіх програм Європейського Союзу, включаючи також «Еразмус+» і Європейський Корпус Солідарності.

Ми зробимо все можливе, щоб наша молодь повернулась в Україну, повернулась в свої домівки, почала життя у мирній країні. Ми разом з молоддю на основі кращого європейського досвіду відбудуємо кожне зруйноване місто, населений пункт, відкриємо нові молодіжні центри. Але для цього нам потрібна перемога.

Я прошу вас, шановні колеги, підтримати українську молодь у прагненні жити в незалежній, демократичній державі і самим обирати своє майбутнє!

Слава Україні!


Джерело mms.gov.ua